Fotosesija ir fototestas. Esminiai skirtumai

parašė Jurgita Kiguolė -

Turbūt visi puikiai žinome, kad didžiausias modelio turtas yra nuotraukos. Fotosesija modelio bookui daugeliui fotografų iš pažiūros atrodo kaip labai paprastas darbas ir lengvai gaunami pinigai. Vis dėlto, realybėje paprastai atrodančios modelio portfolio nuotraukos dažnai yra gerokai sunkiau padaromos nei pompastiškos šventinės akimirkų įamžinimas.

Profesionali fotosesija

Puiku, jei šeimoje ar draugų rate modelis turi fotografą, kurio fotosesija tinka į portfolio. Vis dėlto, nors tokios nuotraukos atrodo paprastai, tai, kad šeimos fotografas padarytų tinkamą fotosesiją modeliui, atsitinka retai. Tiesa sakant, gera fotosesija daugeliui kitose fotografijos srityse itin patyrusių fotografų tampa dideliu iššūkiu ir pareikalauja žinių apie patį madų verslą ir jos subtilybes.

Taigi, profesionalių fotografų, galinčių padaryti modeliui profesionalų booką, nėra daug. Lietuvos rinkoje daugelis fotostudijas turinčių fotografų paprastai fotografuoja vestuves bei portretus. Nors tokie darbai turi didelę paklausą, dažniausiai jie neturi nieko bendo su modelio booko nuotraukų gamyba. Štai kodėl modeliams pasirinkti gerą fotografą, išmanantį modelio portfolio subtilybes, yra labai keblu.

Modelio fotosesija ir jos esmė

Ruošdami modelio portfolio, fotografai daro fotosesijas arba fototestus. Fotosesija – kelias valandas trunkantis fotografavimas, po kurio modelis kartais gauna pilną CD arba DVD formato kompaktinį diską su savo nuotraukomis.

Fotografas retušuoja maždaug 6 – 10 geriausių modelio nuotraukų, kurios vėliau sudaro modelio portfolio pagrindą. Profesionalūs fotografai dažniausiai atiduoda tik retušuotas nuotraukas, todėl kompaktinio disko su visomis fotosesijos nuotraukomis sulauksite nevisada.

Pagrindinė fotosesijos taisyklė – įvairovė. Fotosesija turi imituoti skirtingas situacijas, kuriose atsiduria modelis. Tai tarsi kadrai, kuriuose modelis yra „pagautas“ su skirtinga apranga, skirtingu makiažu, skirtingame fone, esant skirtingam apšvietimui. Geros fotosesijos nuotraukose neturi būti pasikartojimų – nuotraukos turi atrodyti skirtingai ir netgi sufleruoti, kad tai kelių fotosesijų rezultatas.

Labai svarbu, kad ir pats modelis suvoktų savo darbo esmę – jokiu būdu negalima sustingti ir vienodu žvilgsniu žiūrėti į fotoaparatą. Dirbdamas modelio darbą, modelis privalo greitai imituoti skirtingas emocijas bei mokėti įkūnyti kelis personažus. Kuo skirtingesnė bus pati manekenė, tuo geresnis bus ir fotosesijos rezultatas.

Paprastai fotosesija kainuoja nuo 130 eur iki 500 eur. Kaina priklauso nuo fotografo žinomumo ir įdirbio. Taip pat turėtumėte įvertinti stilisto ir makiažo meistro darbą, kartais jis būna įtrauktas į kainą, kartais ne. Nenustebkite, kad kaina skiriasi 10 kartų, kokybė skiriasi kur kas labiau! 

Fototestas

Fototestas – tai tarsi mini fotosesija, kurią galima pavadinti fotografo ir modelio repeticija prieš tikrąją fotosesiją. Fototesto metu modelis mokosi dirbti prieš kamerą, o fotografas bando atrasti gražiausias jo puses, kurios turėtų būti išryškintos nuotraukose. Dažniausiai bent kelios fototesto nuotraukos gali būti naudojamos modelio portfolio, tačiau, žinoma, jų būna kur kas mažiau nei po fotosesijos.

Fototeste, taip pat kaip ir tikroje fotosesijoje, porą kartų keičiama modelio apranga bei makiažas, kažkiek eksperimentuojama su apšvietimu. Vis dėlto, tai yra tik mažas fotosesijos imitavimas, trunkantis apie 1-1,5 val.

Fototestai paprastai kainuoja mažiau nei fotosesija, o kartais pasitaiko, kad nepatyrę fotografai modeliams juos sutinka padaryti nemokamai. Kaip ir modeliai, taip ir fotografai, daro savo portfolio ir kuomet fotografas dar neturi gero porftolio, jam yra naudinga modelius fotografuoti nemokamai, o jų nuotraukas rodyti kaip savo darbų pavyzdžius.

Tokiu atveju modelis ir fotografas susitaria dėl abipusės naudos, o nuotraukas abu naudoja savo portfelyje. Šis sandoris vadinamas TFP/CD (Time for Print, Time for CD), tačiau Lietuvoje jis kol kas yra ganėtinai naujas.

Fototestai yra labai populiarūs užsienyje. Beveik visi mažiau patyrę modeliai, išvažiavę dirbti į užsienio agentūras, jose darosi fototestus. Jų kokybė dažnai būna daug geresnė nei Lietuvoje darytos gana brangios fotosesijos. Gaila, kad kol kas daugelis Lietuvos fotografų, savo paslaugas teikiančių už modeliams prieinamą kainą, negali pasiūlyti kokybiško modelio portfolio ir šiuo klausimu stipriai nusileidžiame užsienio modelių agentūroms.

 

Registruokis ir tapk modeliu
 
Modelių agentūros Lietuvoje

Svarstant apie modelio karjerą, vienas pirmųjų žingsnių yra geriausios ir patikimiausios modelių agentūros Lietuvoje pasirinkimas. Šalyje veikia daug...

Modelio sutartis

Modelio sutartis yra oficialus įpareigojantis dokumentas, kuris yra sudaromas tarp modelio ir modelių agentūros. Sutartis sudaroma dviem egzemplioria...

Kas yra polaroidinės modelio nuotraukos?

Polaroidinės nuotraukos reikalingos tam, kad klientas ir/arba užsienio agentūra, rinkdamasi modelį, matytų tikrą, natūralią modelio išvaizdą, kūno lin...

Kas yra modelio „portfolio“?

Portfolio - tai modelio pasas modelių pasaulyje. Jeigu dvejojate, ar jums jo reikia, mūsų atsakymas yra „be abejo TAIP!“ Atminkite, jog portfolio yra...

Kastingai, modelių atranka – kas tai?

Kastingas yra modelių verslo „darbo birža". Jo metu susitinka potencialūs užsakovai ir modeliai. Kastingas gali būti rimtas įrankis, kurio pagalba y...

Klausk – Atsakome. DUK

D.U.K. Pradedant modelio karjerą kyla daug klausimų. Siekdami padėti Tau išvengti bent dalies neaiškumų, paruošėme atsakymus į dažniausiai užduodamus...