Ką reikia žinoti vykstant į užsienį?

Modeliui gavus pasiūlymą vykti dirbti į užsienio agentūrą, jis privalo su savo motinine agentūra pasirašyti modelio sutartį. Tokiu atveju ši agentūra bus atsakinga už modelio saugumą užsienyje. Tokia pati sutartis yra pasirašoma tarp modelio ir agentūros, į kurią jis vyksta.

Dažniausiai pasitaikantys sutarčių su užsienio agentūromis tipai

Paprastai yra išskiriami du pagrindiniai sutarčių su užsienio agentūromis tipai:

  • Kontraktai su minimalia garantuojama suma;
  • Paprastos sutartys.

Kontraktai su minimalia garantuojama suma yra itin populiarūs Azijos šalyse ir ypač Japonijoje. Šiose sutartyse yra nurodomas laikotarpis, kuriam modelis atvyskta dirbti į užsienio šalį, ir minimali garantuojama suma, kurią modelis uždirbs. Priklausomai nuo kontrakto, jei per pirmą savaitę ar pirmas 10 dienų modelis negauna jokio darbo pasiūlymo, jis yra parsiunčiamas namo ir minimali garantuojama suma nėra išmokama.

Jei per tą patį laikotarpį modelis gauna bent vieną darbo pasiūlymą, minimali kontrakte nurodyta suma yra iškart laikoma modelio pajamomis, net jei tų pajamų de facto modelis ir neuždirbs. Iš minimalios sutarties sumos yra išskaičiuojamos modelio išlaidos, o likusi dalis laikoma modelio pelnu/nuostoliu.

Jei per tą patį laikotarpį modelis uždirba daugiau nei minimalią kontrakto sumą, vadinasi pajamomis laikoma visa uždirbta suma. Iš jos yra išskaičiuojamos modelio išlaidos, o likusi dalis yra laikoma pelnu. Tokiose sutartyse, kaip ir paprastose, yra smulkiai išdėstomos visų šalių teisės ir pareigos.

Europos šalyse dažniausiai yra sudaromos paprastos modelio sutartys. Jose yra nurodomas modelio darbo laikotarpis ir visų šalių įsipareigojimai. Abiejų tipų sutartims laikotarpio pabaigoje daromi pareiškimai, kuriuose nurodomos pajamos ir išlaidos.

Pasiruoškite modelio darbui užsienyje prieš išvykdami

Prieš išvykdami dirbti modeliu į užsienį, būtina atidžiai perskaityti pasirašytas sutartis. Privalote jas gerai išmanyti, kad žinotumėte savo teises ir pareigas. Užsienio agentūra už tam tikrus jūsų nusižengimus gali jus bausti, taigi neturite duoti pagrindo nesusipratimams ir pykčiams. Atsiminkite, kad važiuojate ne pramogauti, o dirbti, taigi turite elgtis atitinkamai – klausyti užsienio ir motininės agentūros nurodymų, nevėluoti grįžti į namus ir nevėluoti į darbus.

Užsienio agentūrose, taip pat kaip ir mūsų šalyje, vyksta kastingai, kurie dažniausiai yra tiksliniai, t.y. modeliai renkami specialiems darbams. Į kastingus, taip pat kaip ir Lietuvoje, reikia eiti švariais plaukais, turėti maudymosi kostiumėlį bei savo portfolio.

Nenustebkite kastinge sutikę 100 ar daugiau merginų ir, juo labiau, nebijokite konkurencijos – tai visiškai įprasta. Visus darbus, kuriuos gaunate, ir visas išlaidas, kurias žinote, reikia užsirašyti ir saugoti, kad vėliau šiuos dalykus galėtumėte patikrinti.

Pavyzdžiui, jei gavote metro bilietą ant kurio parašyta kaina, būtinai savo užrašuose pasižymėkite, kurią dieną gavote bilietą ir kiek jis kainavo. Jei nuotraukos buvo išspausdintos kažkokiame žurnale, geriau tą žurnalą nusipirkti ir parsivežti, nes vėliau agentūrai tokią medžiagą gali būti sunku surinkti.

Su savimi visada turėkite būtiniausius daiktus. Nepamirškite ir vaistų, kurių gali prireikti ištikus nelaimei. Saugokite savo asmeninius daiktus ir dokumentus. Agentūros adresą ir kontaktinius duomenis išmokite mintinai, kad bet kur pasiklydę, žinotumėte kur kreiptis. Patartina pasidomėti vietos konsulatais ar ambasadomis.

Prieš vykstant į kitą šalį taip pat rekomenduojama pasidomėti jos kultūra. Kai kurie mums įprasti gestai svečioje valstybėje gali reikšti visai ką kitą nei mes įpratę girdėti ar matyti namie. Dėl to, prieš išvykstant, privalu šiek tiek pasidomėti tos šalies kultūra ir papročiais.

Prieš kelionę taip pat rekomenduojame apsidrausti sveikatą ir gyvybę, bei pasidomėti, kokių skiepų gali prireikti esant svečioje šalyje.

Tapk modeliu