Kaip susiformavo liekno kūno standartas mados industrijoje

Norint tapti modeliu, reikia atitikti griežtus reikalavimus. Modelis turi būti aukšto ūgio, turėti nepriekaištingą odą, plaukus... Tačiau svarbiausias kriterijus, kuris dažnai yra kritikuojamas - modelio figuros išmatavimai turi atitikti nustatytus standartus. Tačiau iš kur atsirado tokie reikalavimai ir kodėl jie dar nekinta? 

Atsižvelgiant į madą kaip praktiką, aiškinama, kaip plonas idealas įsigalėjo mados pramonėje. Galima pastebėti, kad šį konkretų dabartinės vartotojų kultūros aspektą iš dalies lemia techniniai gamybos sistemos vidaus apribojimai. 

Mados srityje lieknumas įsigalėjo po drabužių gamybos industrializacijos. Tai įvyko po Antrojo pasaulinio karo, kai aukštoji mada ėmė užleisti vietą paruoštiems nešioti (ready-to-wear) drabužiams.

Technologiniai įrenginiai leido primesti ploną idealą kartu su mados industrializacija: drabužių dydžių sistema. Tuo pabrėžiama, kad ne tiek mados dizainerių ar kompanijų pasirinkimas nulėmė liekno kūno įsigalėjimą, kiek dydžio sąvokos atsiradimas ir jos panaudojimas drabužių gamyboje ir pardavime. Plonumo idealas veikiau buvo naujos praktikos, vyraujančios madoje 20-ojo amžiaus antroje pusėje, įvedant drabužių dydžių sistemą, pasekmė. 

Aukštosios mados pasaulyje dydžių sistema buvo naudojama labai nedaug. Siuvant kostiumą nereikia derintis prie dydžio, nes matavimai atliekami tiesiai ant kūno, o drabužis pritaikytas prie kūno, kuris jį dėvės. Iš tikrųjų aukštosios mados pasaulyje lieknumas niekada nebuvo dominuojanti vertybė. Plonas kūnas išpopuliarėjo kai atsirado dydžio nustatymo sistema kartu su perėjimu prie masinės gamybos. Drabužių dydžių sistema buvo suprantama kaip priemonė palengvinti pirkimą masinės gamybos kontekste.

Pagrindinis pastarojo pranašumas yra tas, kad jis palengvina standartizaciją ir tai daro keliais būdais: (1) stabilizuoja išmatavimus, taigi ir mašinų veikimą bei prekių sandėliavimą, paskirstymą ir pardavimą, tokiu būdu sumažinant išlaidas; (2) jis racionalizuoja audinio naudojimą ir taip sumažina atliekų kiekį; 3) supaprastinamas gaminio kintamumas, palengvinant jo pakeitimus iš vieno originalaus modelio, sukurto pagal pagrindinį dydį. Dėl visų šių išvardytų priežasčių standartizacija, kurią sukuria dydžių sistema, suteikia pramoninei drabužių gamybai nemažų ekonominių pranašumų. 

Tačiau kitų dydžių išvedimas iš vieno originalaus modelio turi pasekmes. Tai nustato dydžių sistemos pritaikymo didesniems kūnams ribą. 

Iki 42 dydžio, jei atkuriamas originalus rūbas, proporcingai padidinant visus matavimus, galima priimtinai aprengti didelę suinteresuotų gyventojų dalį. Tačiau viršijant 42 dydį, kūno matavimai dažnai skiriasi nebe proporcingai: didesni ant šonų, ant sėdmenų, krūtų ar pilvo. Pradedant nuo 42 dydžio ir didesnio, tampa beveik neįmanoma standartizuoti kritimo ant kūno matavimų (juosmens, klubų). 

Pavyzdžiui, jei dizaineris yra atsidavęs plius dydžio madai, ji kelis kartus turi perskaičiuoti savo dizainų kūrybą. Dizaineris taip pat turi atkreipti ypatingą dėmesį į drabužio medžiagos ir jį dėvinčio kūno proporcijas. Todėl primatavimuose ir mados kolekcijose dizaineriams patogiau samdyti 32 ar 34 dydžių, vadinamųjų standartinių dydžių modelius, kurių kūnas nedeformuoja drabužių, kuriuos jie dėvi. 

Panašu, kad lieknumas yra labiau šio fakto pasekmė, o ne jo priežastis. Plonas kūno idealas užaugo kartu su mados industrija, kuriai technologiškai nebuvo patogu gaminti storiems kūno tipams, todėl atsirado tokia praktika.Taigi, tai įvyko dviem pagrindiniais būdais. Pirma, pramonė, turinti didelę paskatą gaminti mažus dydžius, atitinkamai plėtoja komunikaciją, atitinkančią savo tikslus, todėl orientuojasi į mažus dydžius. Antra, sistemoje, pagrįstoje dydžių standartizavimu, standartinio dydžio turėjimas tapo vis svarbesniu profesionalių modelių reikalavimu. 

Dėl mados pramonės praktikos mados industrijoje atsirado plonesnių nei dauguma moterų vaizdai. Šie vaizdai ir su jais susijusi kolektyvinė vaizduotė sudaro didelę vėlyvojo modernaus laikotarpio visuomenėje paplitusios lieknumo kultūros dalį. 

Apibendrinant galima pasakyti, kad plonojo idealo nebegalime laikyti kultūriniu aspektu, įsiveržiančiu į mados pasaulį, arba kurį mados pramonė pasisavina ir paskui sustiprina komerciniais tikslais. Vietoj to, ji vystėsi kartu su mados praktika, susipynusi su įvairiais elementais (technologijomis, žmonėmis, skoniais, vaizdais), kurie kartu lemia, ką reiškia mados praktika šiandien. 


Šaltinis:

The thin ideal and the practice of fashion
Paolo Volonté (
2017)

 

Tapk modeliu