Modelių verslo subtilybės ir suktybės. Privalu žinoti

Pramogų pasaulio ir mados industrijai priklausantis modelių verslas yra apipintas legendomis ir stereotipais. Norint tapti profesionaliu modeliu, perprasti šio verslo subtilybes yra būtina. Daugelis mano, kad vos tik įžengus į modelių agentūrą, jos komanda nuties patį greičiausią kelią į pasaulinę šlovę, o banko sąskaitoje tuoj pasirodys nuolat augančios pajamos. Deja, ne viskas taip paprasta. 

modelio darbo subtilybės

Daugeliu atveju, modelio karjera prasideda prisijungus prie motininės modelių agentūros. Kartais modeliai svarsto galimybę dirbti savarankiškai, tačiau turime perspėti, kad tai yra rizikinga ir netgi pavojinga. Modelio karjera pradedama jauname amžiuje, todėl svarbu pasirūpinti merginų ir vaikinų saugumu.

Dirbant savarankiškai užsienyje, niekas neužtikrina saugios nakvynės, patikimų darbo pasiūlymų, medicininės pagalbos nelaimės atveju ar laiku mokamo darbo užmokesčio. Šias funkcijas atlieka motininė modelių agentūra. Taigi, norint tapti sėkmingu modeliu, svarbu išsirinkti profesionalią agentūrą, kuri užtikrintų saugias ir patikimas darbo sąlygas. 

Su modelio darbu susijusios išlaidos 

Daugelis modelių agentūrų netaiko jokių narystės mokesčių, tačiau tai nereiškia, jog buvimas modeliu nieko nekainuoja. Modelio karjera neįmanoma be išlaidų, kurioms paprastai yra yra priskiriami:

  • profesionalus nuotraukų albumas (portfolio);
  • kompozitinė kortelė;
  • internetinė reklama;
  • su modelio darbu susiję mokymai;

Tai yra standartinės, visame pasaulyje egzistuojančios, su modelio darbu susijusios išlaidos, kurias apmoka modelis arba modelių agentūra. Kas padengia šias išlaidas yra susitariama individualiai, o sąlygos paprastai yra apibrėžiamos modelio sutartyje. Modelio agentūros sprendimas padengti šias išlaidas nėra dovana modeliui - agentūra šias išlaidas atsiima iš modelio šiam uždirbus pinigų. Visos modelio patiriamos išlaidos ir pajamos yra fiksuojamos modelio balanse. 

Skeptikai tvirtina, kad neverta leisti pinigų tol, kol modelis pats jų neuždirba – juk ne visiems pasiseka pasiekti karjeros aukštumų. Taip, modelių verslas, kaip ir bet kurios kitos rūšies verslas, yra rizikingas, tačiau galime patvirtinti, jog modelių pasaulyje išsiversti be portfolio ar kompozitinių kortelių nepavyks. Šiems dalykams nebūtina išleisti krūvos pinigų, geriausią kainos variantą visada pasiūlys motininė modelių agentūra.

Modelių agentūros taip pat rūpinasi ir investuoja į savo modelius, užsakydamos jiems įvairius mokymus: kaip taisyklingai eiti podiumu, kaip pozuoti ar elgtis prieš fotokameras, kaip apsirengti kastingų metu ir t.t. Agentūros taip pat reklamuoja modelius interneto svetainėse ir socialinių tinklų puslapiuose, atrinkdamos geriausias, įdomiausias ir labiausiai modelius atskleidžiančias nuotraukas iš fotosesijų ar mados pristatymų. 

Modelio darbo užmokestis/atlyginimas

Dažnai išgirstame klausimą kiek uždirba modelis? Tačiau vieno atsakymo šiam klausimui nėra. Modelio užmokestis nėra pastovus atlyginimas ar alga, kurią darbuotojas gauną dirbdamas įprastame darbe. Modelis gauną užmokestį už kiekvieną atliktą darbą. Kokia tai suma priklauso nuo modelio profesionalumo, patirties, priklauso kokiam prekės ženklui jis dirba, nuo jo prestižo ir kiek laiko trunka darbas, kiek laiko šias nuotraukas klientas galės naudoti savo prekės ženklui reprezentuoti. Taip pat modelio atlyginimas labai priklauso nuo to, kurioje šalyje jis dirba. Skirtingose rinkose yra skirtingi darbų įkainiai (angl. rate). Darbų įkainiai gali skirtis netgi nuo agentūros, kuriai priklauso modelis. Iš modelio uždirbto atlyginimo kelionės pabaigoje yra išskaičiuojamos išlaidos, kurias agentūra padengė. Tai gali būti lėktuvo bilietai, modelio apgyvendinimas, kišenpinigiai ar kitos išlaidos. 

Nesąžiningos modelių agentūros pelnosi iš patiklių merginų

Modelių verslas sulaukia daug kritikos ne tik dėl modeliams taikomų griežtų grožio standartų, bet ir dėl šiame versle pasitaikančių sukčiavimo atvejų ir apgavysčių. Visame pasaulyje egzistuoja agentūros, kurios pelnosi iš naivių merginų ir vaikinų, kurie bet kokia kaina trokšta tapti modeliais. Šios agentūros dažniausiai pelnosi iš įvairių kursų modeliams ar beprotiškai brangių fotosesijų, žadėdamos aukso kalnus ir pasaulinę šlovę.

Profesionalios modelių agentūros atsirenka tik kriterijus atitinkančius asmenis, įvardija modelio galimybes ir susitaria dėl būsimų išlaidų. Taigi, norint tapti modeliu ir susikurti stulbinančią karjerą, svarbu kritiškai vertinti visas modelių agentūras. Jeigu agentūra atrodo įtartina, reikia nepagailėti laiko ir šią agentūrą patikrinti. Internetas tam suteikia puikiais galimybes – atsiliepimai, komentarai, įvairūs forumai ir agentūrai priklausančių modelių darbai padės susidaryti įspūdį, ar verta pasitikėti šia agentūra. 

Trumpas sąrašas dalykų, kurie patvirtina agentūros patikimumą:

  1. Peržiūrėk viešai publikuojamas esamų modelių nuotraukas. Palygink jas su profesionaliomis modelių nuotraukomis;
  2. Patikrink, ar agentūra priklauso pasaulinei Modelių ir Modelių Agentų asociacijai M.A.M.A.
  3. Peržvelk agentūros naujienas, skelbiamas oficialiuose puslapiuose bei Facebook profiliuose.
  4. Paieškok informacijos internete. Į paiešką įvesk: "geriausios modelių agentūros", "Top modelių agentūros Lietuvoje" ir pan., paieskok informacijos įvesdama kiekvienos agentūros pavadinimą. Nors aklai pasikliauti visa Internete skelbiama informacija pasikliauti nėra rekomenduojama, ji padės susidaryti bendrą vaizdą apie kiekvieną agentūrą.
  5. Profesionalios modelių agentūros dirba tik su modelių sutartimis. Darbas be sutarties yra nelegalus. Jei modelių agentūra sako, kad sutartis nėra reikalinga, tai rodo jos neprofesionalų požiūrį į Tave. Atmink, be sutarties agentūra neneša jokios atsakomybės už tavo ir savo veiksmus, jei atsitiks bėda - niekas tavimi nepasirūpins.
  6. Atkreipk dėmesį į šalį, į kurią Tave dirbti siunčia modelių agetūra, nes kai kuriose šalyse modeliai dirba NE modelio darbą! 
  7. Suprask, kas yra modelio darbas. Modeliai nedirba klubuose, jų nėra prašoma linksminti klientų, lankytis klubuose, bei vakarieniauti su klientais. Atvirkščiai, tai kenkia modelio reputacijai!
  8. Profesionali modelių agentūra gauna pinigus už sėkmingą modelio darbą. Ji neprašo modelių mokėti pinigų už tai, kad jie taptų modelis.  

Ko reikia norint tapti sėkmingu modeliu? Atsakymus rasi čia 

Tapk modeliu